top of page
  • תמונת הסופר/תיעל שלי

תרגיל החוטים- תרגיל בסיסי לחיזוק רצפת האגן

עודכן: 24 בנוב׳ 2020

אז הבנתי שרצפת האגן היא שריר, אבל ממה היא מורכבת? איך היא בדיוק פועלת?

בתקופה כזו משוגעת כשהיציאה מהבית מוגבלת לפרקים (סגר ושות') רוצה להזכיר לך שפיזיותרפיה היא מקצוע חיוני שמטפל בבעיות בריאותיות ולכן מומלץ לצאת בשבילו מהבית(כמובן בהתאם לתקנות ועם מיגון מתאים) כי זו הבריאות שלך, ועם בריאות לא משחקים.

בהתאם לתקופה חשבתי איך אני יכולה להקל על נשים לטפל בעצמן ויצרתי את התוכנית הביתית לטיפול עצמי ברצפת האגן כך שזה יהיה נגיש לכל אישה שצריכה ורוצה לטפל בעצמה מהבית

ממש בקרוב אפרט עליה יותר עם כל הפרטים החשובים

בנתיים הכנתי לך סרטון עם תרגיל והסבר מפורט מה עושים בכל שלב, מי שתעקוב אחרי ההנחיות תרגיש איך רצפת האגן שלה עובדת בלייב-


במאמר די יסודי על תפקיד הפיזיותרפיה בטיפול בבעיות בתפקוד המיני שיצא לפני שנה בזורנל sexual medicine reviews 2019 בחרו להתחיל בקצת אנטומיה.. אז תרגמתי ותקצרתי לכם את החלק הזה וכמובן שהוספתי את דעתי בעניין..

מקווה שתהנו..


רצפת האגן מחולקת ל3 שכבות של שרירים-

השטחית ביותר נראית בערך כמו הספרה 8 עם קו שחוצה אותה לרוחב בדיוק בין שני העיגולים.. החלק העליון של ה8 בעל תפקיד חשוב בתפקוד המיני והוא אחראי על העוררות והאורגזמה. השכבה השטחית לוקחת חלק גם ביכולת לשלוט על הצרכים.

השכבה האמצעית ידועה גם בשם "הסרעפת האורוגניטלית" ותפקידה המרכזי הוא לשלוט על נקיטת שתן (שפיפי לא יברח) יש לה גם תפקיד יציבתי מאחר והיא קשורה ברקמות חיבור לקיר הבטן.

השכבה העמוקה ביותר מוכרת בשם "הסרעפת של האגן" או "הלבטור אני". השרירים האלו מהווים את התמיכה העיקרית לאיברי האגן (שלפוחית השתן, הרחם והחלחולת) ובנוסף אחראים על הייצוב של עצם העצה (הסקרום) ועצם הזנב שמהוות את הקצה של עמוד השדרה. בתאוריה, כיווץ של שרירים אלו יכול לתרום להנאה בזמן סקס.

כל קבוצת שרירי רצפת האגן מורכבת מ80% סיבי slow twich tipe 1 ו20% סיבי fast twich tipe 2 הסיבים האיטיים של השריר אחראים על סיבולת ויכולים לעבוד לאורך זמן ולשמור עלינו יבשות וללא בריחת שתן במשך היום והסיבים המהירים נכנסים לפעולה כשיש עליה בלחץ התוך בטני (כמו בזמן שיעול, עיטוש, הרמה של מ


שהו כבד) הסיבים המהירים האלו הם אלו שעובדים בזמן אורגזמה.

רצפת האגן מעוצבבת בעיקר ע"י עצב הפודנטל ובמקרים בהם יש לחץ או מתח על העצב הוא יכול להיות הגורם לכאב והרגישות בנרתיק. אך בנוסף יש עוד עצבים שמגיעים מאזור הירך ועצם העצה שיכולים להשפיע גם הם על קשיים בתפקוד המיני.

שחקנים נוספים שכדאי להכיר למרות שהם לא ממש נכללים כחלק מרצפת האגן הם השרירים המייצבים של הירך ושריר האובטורטור אינטרנוס אשר נמצאים מאוד סמוך לרצפת האגן וחולקים פאסיה (רקמת חיבור) משותפת, בנוסף כיווץ שלהם יכול ללחוץ על עצב הפודנטל שעובר דרכם דרך תעלה מיוחדת הנקראת ALCOCKS CANAL ובכך להשפיע על התפקוד המיני.

רוב הפיזיותרפיסטיות לרצפת האגן שאני מכירה משקיעות חלק ניכר מזמנן ללמוד ולהעמיק באנטומיה של החלק המופלא הזה בגופנו.. זאת כדי לספק טיפול מעמיק ויסודי למטופלות שלהן.

אני מאמינה שכשהבסיס לידע הוא יסודי, רחב ועמוק זה מורגש באיכות הטיפול ובתוצאות שלו..

אז צפי בסרטון, בצעי את התרגיל ותתחילי לחזק את החוטים..


111 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page