top of page
  • תמונת הסופר/תיעל שלי

אנטומיה בהקשר מיני משהו

בתור פיזיותרפיסטית רצפת אגן אני תמיד שואלת את המטופלות שלי גם על התפקוד המיני.. יש קשר הדוק בין תפקוד השרירים והיכולת לשלוט בהם לבין מה שקורה במיטה..


במאמר די יסודי על תפקיד הפיזיותרפיה בטיפול בבעיות בתפקוד המיני שיצא ממש עכשיו בזורנל sexual medicine reviews 2019 בחרו להתחיל בקצת אנטומיה.. אז תרגמתי ותקצרתי לכם את החלק הזה (אל דאגה, השאר יגיע בהמשך כי הוא מעניין לא פחות..)

מקווה שתהנו..


רצפת האגן מחולקת ל3 שכבות של שרירים-


השטחית ביותר נראית בערך כמו הספרה 8 עם קו שחוצה אותה לרוחב בדיוק בין שני העיגולים.. החלק העליון של ה8 בעל תפקיד חשוב בתפקוד המיני והוא אחראי על העוררות והאורגזמה. השכבה השטחית לוקחת חלק גם ביכולת לשלוט על הצרכים.


השכבה האמצעית ידועה גם בשם "הסרעפת האורוגניטלית" ותפקידה המרכזי הוא לשלוט על נקיטת שתן (שפיפי לא יברח) יש לה גם תפקיד יציבתי מאחר והיא קשורה ברקמות חיבור ופאשיה לקיר הבטן.


השכבה העמוקה ביותר מוכרת בשם "הסרעפת של האגן" או "הלבטור אני". השרירים האלו מהווים את התמיכה העיקרית לאיברי האגן (שלפוחית השתן, הרחם והחלחולת) ובנוסף אחראים על הייצוב של עצם העצה (הסקרום) ועצם הזנב שמהוות את הקצה של עמוד השדרה. בתאוריה, כיווץ של שרירים אלו יכול לתרום להנאה בזמן סקס.


כל קבוצת שרירי רצפת האגן מורכבת מ80% סיבי slow twich tipe 1 ו20% סיבי fast twich tipe 2 הסיבים האיטיים שלל השריר אחראים על סיבולת ויכולים לעבוד לאורך זמן ולשמור עלינו יבשים וללא בריחת שתן במשך היום והסיבים המהירים נכנסים לפעולה כשיש עליה בלחץ התוך בטני (כמו בזמן שיעול, עיטוש, הרמה של משהו כבד) הסיבים המהירים האלו הם אלו שעובדים בזמן אורגזמה. רצפת האגן מעוצבבת בעיקר ע"י עצב הפודנטל אך בנוסף יש עוד עצבים שמגיעים מאזור הירך ועצם העצה שיכולים להשפיע גם הם על קשיים בתפקוד המיני.


שחקנים נוספים שכדאי להכיר למרות שהם לא ממש נכללים כחלק מרצפת האגן הם השרירים המייצבים של הירך ושריר האובטורטור אינטרנוס אשר נמצאים מאוד סמוך לרצפת האגן וחולקים פאסיה (רקמת חיבור) משותפת, בנוסף כיווץ שלהם יכול ללחוץ על עצב הפודנטל שעובר דרכם דרך תעלה מיוחדת הנקראת ALCOCKS CANAL ובכך להשפיע על התפקוד המיני.


רוב הפיזיותרפיסטיות לרצפת האגן שאני מכירה משקיעות חלק ניכר מזמנן ללמוד ולהעמיק באנטומיה של החלק המופלא הזה בגופנו.. זאת כדי לספק טיפול מעמיק ויסודי למטופלות שלהן.


אני מאמינה שכשהבסיס לידע הוא יסודי, רחב ועמוק זה מורגש באיכות הטיפול ובתוצאות שלו..


מבחינתי מטפל טוב (בכל תחום!) הוא בעיקר מטפל שיודע מהם גבולות היכולת שלו- במה הוא יכול לטפל ואילו מקרים הוא צריך להעביר הלאה למישהו אחר שמבין יותר ממנו.. אני לדוגמה יכולה לייעץ מעט לגבי השפעת התזונה על היציאות והשתן אך מדגישה תמיד שזה בגדר יעוץ ואם צריך אני מפנה לדיאטנית, אותו הדבר גם בתחום המיני- אני יכולה לטפל בשרירים ולהדריך מעט על שינוי התנהגותי אך אם יש משהו מעבר- אני ממליצה לגשת לטיפול אצל יועץ מיני או זוגי בהתאם לקושי שעולה..


בשוק של היום יש כל כך הרבה מטפלים ונותני שרות בתחום הטיפול, חלקם מצויינים ומחפשים ללמוד ולהתמקצע כל הזמן וחלקם מסתפקים בקורס אחד שנותן להם תעודה מטעם עצמו בלי פיקוח של המדינה ומרשים לעצמם לטפל, בבקשה- שימו לב אצל מי אתם מפקידים את גופכם!
שלכם,

יעל

280 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page